در حال حاضر 41 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

درباره کانادا

رای دهی:  / 2
ضعیفعالی 

کانادا شمالی ترین کشور واقع در قاره ی آمریکای شمالی ست که بعد از روسیه دومین کشور پهناور جهان می باشد. مساحت کلی آن ۹٫۹۸۴٫۶۴۰ کیلو متر مربع است. از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام ، از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و قطب شمال محدود می‌شود و از جنوب و شمال غرب با ایالات متحده آمریکا همسایه ست. مرز بین کانادا و آمریکا با در نظر گرفتن مرز با آلاسکا و مرزهای آبی بین دو کشور حدود ۸۸۹۱ کیلومتر و جمعیت آن بر طبق آمار در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۳۴,۸۸۰,۴۹۱ نفر می باشد . این جمعیت عمدتاً در جنوب کانادا متمرکز شدند. بنا بر آخرین محاسبات غیر رسمی بیش از ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت کانادا را ایرانیان تشکیل می دهند.

زبان رسمی مردم این کشور انگلیسی و فرانسه ست که به ترتیب ۵۸,۴ و ۲۲,۳ درصد از جمعیت کانادا این دو زبان، زبان مادریشان ست. بیش از هفت میلیون نفر از فرانسوی زبانان در استان کبک Quebec زندگی می کنند و حدود یک میلیون نفر از آنها در استانهای دیگر کانادا بسر می برند که ۷۶ درصد از فرانسوی زبانهای خارج از استان کبک در استان های انتاریو Ontario و نیوبرانزویک New Brunswick زندگی می کنند.

جغرافیای سیاسی کانادا :

کانادا از ۱۰ استان Province و ۳ قلمرو Territory تشکیل شده است که استانها به همراه مرکزشان عبارتند از :

- آلبرتا Alberta .... ادمونتون Edmonton
- بریتیش کلمبیا British Columbia .... ویکتوریا Victoria
- مانیتوبا Manitoba .... وینیپگ Winnipeg
- نیوبرانزویک New Brunswick .... فردریکتون Fredericton
- نیوفاندلند و لابرادور Newfoundland and Labrador .... سنت جانز St. John's
- نوآاسکوشیا Nova Scotia .... هالیفکس Halifax
- انتاریو Ontario ... تورنتو Toronto
- پرینس ادوارد آیلند Prince Edward Island .... شارلوت تاون Charlottetown
- کبک Quebec .... کبک سیتی Quebec
- ساسکاچوان Saskatchewan .... رجاینا Regina

سه قلمرو عبارتند از :
- نورث وست تریتوریز Northwest Territories .... یلو نایف Yellowknife
- نوناووت Nunavut .... ایکالوئیت Iqaluit
- یوکان Yukon .... وایت هورس Whitehorse

پایتخت کانادا اتاوا Ottawa ست که در استان انتاریو قرار گرفته و مجلس کشور و خانه ی فرماندار کل در آنجاست. هر کدام از این استانها و قلمروها پرچم و سمبل خاص خودشان را دارند. استان کبک بزرگترین ایالت و تورنتو بزرگترین شهر کاناداست. ونکوور در غرب کانادا یکی از زیباترین شهرهای جهان به انتخاب سازمان ملل متحد می باشد.

 

جغرافیای طبیعی کانادا :

تنوع اقلیمی زیادی وجود دارد، از قله های یخی در شمال عرض جغرافیایی ۷۰ درجه گرفته تا پوشش گیاهی انبوه ساحل غربی بریتیش کلمبیاست.

اقلیمهای زیستی اصلی کانادا عبارتند از:

توندرا
جنگلهای سوزنی برگ شمالی (تایگا)
جنگلهای پهن برگ
مرغزارها
کوه های راکی که در بر گیرنده انواع توندرا و جنگل ها می باشد
جنگلهای معتدل بارانی نواحی ساحلی بریتیش کلمبیا مثالی از آن هستند.
ﺷﻤﺎل کانادا در ﻣﺠﺎورت ﻣﺪار ﻗﻄﺒﻲ ، زﻣﯿﻦ ھﺎ ﺑﻪ ﺷﺪت ﻳﺦ زده اﻧﺪ. در ﺗﺎﺑﺴﺘﺎن ﻛﻪ ﺑﺮفھﺎی ﺳﻄﺤﻲ ﻛﻤﻲ ذوب ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ، ﺧﺰه و ﮔﻠﺴﻨﮓ و ﮔﯿﺎھﺎن ﻛﻮﺗﺎه ﻗﺪ ﻣﻲروﻳﻨﺪ.

شرق کانادا بسیار جلگه ای و کم ارتفاع ست . از آنجا دشت های وسیعی تا نیمی از کانادا را به سمت غرب فرا می گیرند. پوشش خاک نازک و سرشار از مواد معدنی ست که آنرا برای کشاورزی بسیار مساعد ساخته است. در غرب انتاریو، استپ‌ها ادامه دارد تا به وسیله ی کوه های راکی ازمنطقهٔ بریتیش کلمبیا، جدا می‌شوند.

غرب کانادا در حوالی ایالت آلبرتا و تا امتداد نهایی بریتیش کلمبیا ارتفاعات بسیار بلند رشته کوه های راکی وجود دارد که تا چند هزار متر ارتفاع دارند و به اقیانوس آرام ختم می شوند و جنگل های غنی و سرسبز در میان نواحی نیمه کوهستانی آن قرار گرفته اند. زمینهای غنی از منابع انرژی ازکوههای راکی آغاز شده و در غرب آلبرتا به پایان می‌رسد.

آبشار نیاگارا یکی از بزرگ‌ترین آبشارهای جهان است که در استان انتاریو کانادا واقع است . در جنوب استانهای انتاریو و مانیتوبا چهار تا از پنج دریاچه ی بزرگ آب شیرین جهان قرار دارد که بین کانادا و آمریکا قرار گرفته اند. این دریاچه ها از شرق به غرب
Lake ontario, Lake Erie , Lake Huron و Lake Superior می باشند.

حیواناتی که در مناطق مختلف کانادا زندگی می کنند عبارتند از :
روباه قرمز Red Fox , روباه قطبی Arctic Fox , گرگ قطبی Arctic wolf ,
گاومیش ماسک Musk Ox , گوزن شمالی Moos , فک قطبی Polar Seal , شیر کوهی Mountain lion , خرس قطبی Polar Bear , کاریبو Caribou , گربه جنگلی Bobcat,
سیاه گوش کانادایی Canada Lynx , الک Elk , الک گاو میشی Bull Elk - Wapiti ,
بوفالوی شمالی Bison , قاقم Weasel , خرگوش وحشی پابرفی Snowshoe Hare ,
خرگوش قطبی Arctic Hare , سگ آبی Beaver ( سمبل کانادا ) , خرس سیاه Black Bear , خرس گریزلی grizzly bear و ....

پرچم ملی کانادا National Flag of Canada :

پرچم قرمزرنگی که مربعی سفید در وسط داشته و برگ درخت افرا (به عنوان نماد طبیعیت و محیط زیست کانادا) نیز در آن قرار دارد. در سال ۱۹۶۴ در دوران نخست وزیری لستر بولز پیرسون مذاکره‌ای برای تغییر پرچم انجام شد که از سه طرح، طرحی که جورج استنلی و جان متسون انجام داده ‌بودند پذیرفته شد و در ۱۵ فوریه ۱۹۶۵ برای اولین بار نمایش داده شد که از آن به بعد هر ساله ۱۵ فوریه جشنی به نام روز ملی پرچم کانادا برگزار می‌شود. همچنین باید گفت که؛ برگ درخت افرا به عنوان سمبل ملی کشور کانادا است که نقش آن را امروزه روی پرچم ملی، سکه ها، یونیفرم پلیس سلطنتی و تقریباً به نوعی در تمامی آرم ها و سمبل های ادارات دولتی و غیر دولتی کانادا می توان مشاهده نمود. همچنین در این پرچم دو حاشیه قرمز رنگ در دو طرف پرچم قرار گرفته که هر یک حدود یک چهارم سطح پرچم را پوشانده است.


آب و هوا

با توجه به مساحت وسیع و تنوع جغرافیایی ، آب و هوای کانادا از جنگل های بارانی گرمسیر تا مناطق منجمد و قطبی ، متغییر است. دمای هوا در چمنزارهای مناطق جنوبی استان آلبرتا ، مانیتوبا و ساسکاچوان از ۳۸ درجه سانتی گراد در تابستان تا ۲۴- درجه در زمستان متغییر است. البته یوکان رکورددار سردترین دمایی است که تا کنون در کانادا ثبت شده است ۶۱- درجه سانتی گراد. خوشبختانه جمعیت زیادی در این مناطق زندگی نمی کنند. تعجبی ندارد که منطقه شمالی برخی استان ها و حوزه های شمالی ، سرزمین سپید شمالی (Great White North) نامیده می شود که تابستان
( دوره بدون یخبندان) تنها ۲ ماه طول می کشد. ونکوور و ویکتوریا در ساحل اقیانوس آرام کمترین نوسان دمای سالانه ( بین بالاترین و کمترین دما ) را دارا هستند، درحالیکه بیشترین ناپایداری دما در انتاریو و کبک گزارش شده است که زمستانهای سخت و تابستانهای گرم و شرجی را پشت سر می گذراند. استانهای حاشیه اقیانوس اطلس یعنی نیوبرانزویک ، جزیره پرینس ادوارد ، نوااسکوشیا و نیوفاندلند بهار و تابستانی معتدل و دلپذیر ، اما زمستانی بسیار سرد و طوفانی دارند.در زمستان همه مناطق آب و هوایی سرد و یخبندان دارند، به جز ساحل جنوبی بریتیش کلمبیا ( مثل ونکوور) که به علت جریان هوای گرم و مرطوب اقیانوس آرام ، معتدل ترین آب و هوا را داراست. بهار و پائیز در برخی مناطق بسیار کوتاه است، این دو فصل دلپذیر ترین فصول در کانادا هستند، در اکثر نواحی که رطوبت کمتری دارند ، بهار و پاییز گرم و آفتابی می باشد، در پاییز رنگین کمانی از رنگ ها در درختان افرا در استانهای ساحل اقیانوس اطلس ایجاد می شود.


اقتصاد کانادا :

کانادا یکی از کشورهای عضو گروه هشت است . این کشور دارای اقتصاد بازار آزاد می باشد که نسبت به ایالات متحده وابستگی بیشتری به دولت دارد ولی مداخلات اقتصادی دولتی آن کمتر از اکثر کشورهای اروپایی است. امروزه سیستم اقتصادی این کشور بر پایه بازار، الگوی تولید و استانداردهای زندگی بسیار شبیه به اقتصاد ایالات متحده آمریکاست.

طبق آمارگیری در ماه دسامبر ۲۰۱۱ نرخ بیکاری استان های کانادا به صورت زیر است :

آلبرتا ... چهار و نه دهم درصد ، ساسکاچوان ... پنج و دو دهم درصد ، مانیتوبا ...پنج و چهار دهم درصد ، بریتیش کلمبیا ... هفت درصد ، انتاریو ... هفت و هفت دهم درصد ، نوآ اسکوشیا ... هفت و هشت دهم درصد ، کبک ... هشت و هفت دهم درصد ، نیوبرانزویک ... نه و چهاردهم درصد ، پرنس ادوارد ... یازده و چهار دهم درصد ، نیوفانلند و لابرادور ... دوازده و هشت دهم درصد.

در قرن گذشته رشد تأثیر گذار بخش‌های خدماتی، معدن، کارخانجات، باعث شد که اقتصاد این کشور که وابستگی زیادی به اقتصاد مناطق روستایی داشت به اقتصاد شهری وصنعتی، تغییر یابد. همانند دیگر کشورهای جهان اول، اقتصاد کانادا، با صنایع خدماتی اداره می‌شود که سه‌چهارم کانادایی‌ها در این صنعت مشغول به کارند.

دو صنعت نفت خام و چوب بری هم در این کشور جزو مهم‌ترین صنایع به حساب می‌آید. کانادا دارای ذخایر وسیعی از گاز طبیعی در سواحل شرق و منابع بزرگ گاز و نفت در استان آلبرتاست. منابع نفت و گاز فراوانی دارد که با استخراج آن‌ها کانادا به دومین کشور دارای ذخایر نفت و گاز در جهان بعد از عربستان تبدیل شده‌است.

این کشور همچنین یکی از عرضه کنندگان اصلی محصولات کشاورزی است که منطقهٔ استپ این کشور یکی از مهم‌ترین عرضه کنندگان غلات مثل گندم و انواع دیگر در دنیاست.

کانادا بزرگ‌ترین تولید کنندهٔ اورانیوم و روی و بسیاری از محصولات منابع طبیعی، مثل طلا، نیکل، آلومینیوم وسرب است. کانادا همچنین دارای بخش صنایع نسبتاً بزرگی در کبک و انتاریو جنوبی می باشد که صنعت اتومبیل سازی در آن اهمیت خاصی دارد.

 

 

.
پنجشنبه 3 اسفند 1396.
Feb 22 2018.

مهاجرت به كانادا

جستجو

 

اطلاعیه مهم

برنامه اسکیل ورکر فدرال ، تجربه کانادایی ، پیشه وران و بخشی از اسکیل ورکر استانی ، حذف و برنامه جدید "ورود سریع" (Express Entry) ، جایگزین ان شده است. جزئیات این برنامه در سایت سازمان مهاجرتی پرنده مهاجر ذکر گردیده و بنا به پیچیدگی خاص ان ، استفاده از خدمات حرفه ای ، توصیه می گردد. تشکیل پرونده خود را با پرنده مهاجر که مورد اعتماد و نامی آشنا می باشد و هزینه ای استثنائی را پیشنهاد می کند ، تجربه کنید.

By PLAVEB