در حال حاضر 14 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

استان بریتیش کلمبیا

رای دهی:  / 0
ضعیفعالی 

بریتیش کلمبیا British Columbia سومین استان بزرگ کانادا از نظر وسعت می باشد که از غرب به اقیانوس آرام ، از شرق به رشته کوه راکی و استان آلبرتا، از جنوب به ایالتهای مونتانا و آیداهو و واشنگتن آمریکا، از شمال به سرزمینهای یوکان و آلاسکا و نورث وست تریتوریز منتهی می شود. وسعت آن ۹۴۴۷۳۵ کیلومتر مربع می باشد. مرکز آن شهر ویکتوریا ست که در جزیره ونکوور Vancouver Island واقع است و پرجمعیت ترین شهر آن ونکوور می باشد. جمعیت استان در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۴,۶۲۲,۵۷۳ نفر بوده است که اغلب آنها در مناطق جنوبی آن ساکن می باشند. زبان بیشتر مردم در بریتیش کلمبیا انگیسی است.

مهمترین شهرهای بریتیش کلمبیا ؛ ونکوور Vancouver, ویکتوریا Victoria , کلونا Kelowna , نانایمو Nanaimo , پرنس جورج Prince George , کملوپز Kamloops , پنتیکتن Penticton , کرانبروک Cranbrook, فورت سنت جان Fort St. John و ... می باشند.

تاریخچه استان بریتیش کلمبیا :

باستان شناسان شواهدی از حضور انسان در این استان در حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار سال پیش یافته‌اند و به دلیل داشتن خط ساحلی بالاترین تراکم جمعیت بومی را دارد. ورود اروپایی‌ها با ورود کاشفین معروف انگلیسی به نام‌های جیمز کوک James Cook و ناخدا جورج ونکوور Georg Vancouver در اواخر سال ۱۷۰۰ میلادی آغاز شد. بعد از آن تجار پوست نیز به طور دائم در این استان ساکن شدند که در اکثر شهرهای بزرگ آن به تجارت پوست می پرداختند . بریتیش کلمبیا به عنوان ششمین استان در سال ۱۸۷۱ میلادی به کنفدراسیون کانادا ملحق شد و مرزهای آن در اواخر قرن نوزدهم مشخص شدند. در طول این مدت، بریتیش کلمبیا پذیرای مهاجران بسیاری از سراسر جهان مخصوصاً اروپا، چین و ژاپن بوده‌ است. سمبل استان بریتیش کلمبیا پرنده ای به نام Steller’s Jay می باشد و درخت Western Redcedar ، گل Pacific dogwood ، خرس Spirit Bear هم از دیگر سمبلهای این استان هستند.

Totem Pole از آثار هنری که توسط سرخپوستان از تنه درخت سدر ساخته شده که برای زیباسازی ،نشان دادن فرهنگ و باورهای قبیله ها و یادآوری اتفاقات و حماسه ها ست . این نمادها نشان دهنده ی این است که در کانادا قبل از ورود اروپایی ها ساکنانی سازگار با طبیعت وجود داشته اند.

جغرافیای طبیعی بریتیش کلمبیا :

بریتیش کلمبیا به عنوان استانی با آب و هوای معتدل شناخته شده است و در واقع بهترین و گرم‌ترین آب و هوا را در کانادا دارد . درون استان بریتیش کلمیبا مناطق جغرافیایی پیچیده ای وجود دارد به طوری که از مناطق برف خیز تا دره های عظیم با آب و هوای گرم و خشک را می توان در آن یافت. در آن بارندگی به قدری وافر و متنوع است که سرخپوستان منطقه طبق سنت پیشینیان 44 نام متفاوت برای رده بندی انواع مختلف بارانهای این منطقه بکار می برند! سواحل بریتیش کلمبیا با صخره ها و ناهمواری های خود مانع طوفانهایی از جانب جزیره ونکوور می شود و این منطقه صافترین و ملایم ترین آب و هوا را در کانادا دارد. بخش بزرگی از این جنگلهای بسیار سرسبز و بارانی در مناطق دره‌ای کوه‌های راکی قرار دارد و خود این موضوع باعث شده است تا از تلفیق منظره کوهستان و جنگل انبوه، مناظر فوق‌العاده زیبا و چشم‌نوازی به وجود آید.

وفور آب شیرین در این استان که اغلب از کوههای راکی سرچشمه می گیرد حیرت برانگیز است. جزیره های کوهستانی و فلات راکی که به داخل خاک استان امتداد یافته اند، صحنه های بدیعی از درختان کاج و سرو تنومند را درست در کنار آب اقیانوس بر روی صخره ها و دره های تو در تو به نمایش کشیده اند که در سرتاسر جهان بی نظیر است. در این نقطه حاصلخیز جهان دیدن جنگل هایی با درختان سر به فلک کشیده یک کیلومتر به بالا و آنهم هزاران هزار از آنها در یک جا، یک تجربه خارق العاده و باورنکردنی است.

هوای سواحل غربی جزیره ونکوور در نتیجه طرح ساحل اغلب بارانی است و آب و هوای معتدل جنگل استوایی دارد. و به همین دلیل، بلندترین و کهنسال ترین درختان را میتوان در سواحل غربی این جزیره یافت. بلند ترین درختان جهان به نام Redwood (سرخ چوب) در جنگلهای انبوه بارانی این استان به وفور یافت میشوند. ارتفاع بلندترین درخت غول (سرخ چوب) جهان 2150 متر (حدود 2 کیلومتر) برآورد شده است! این درختان که از خانواده سرو و کاج های برگ سوزنی می باشند ؛ محل زندگی اکوسیستمی بیش از 1500 گونه جانوری و گیاهی شناخته شده اند .

بریتیش کلمبیا به خاطر ماهی آزادش معروف است . هر سال ، مراسم دیدنی کباب کردن ماهی آزاد سرخ گوشت اقیانوس آرام که روی چوب توسکا دودی می شود برگزار می گردد .

پارکهای ملی در استان بریتیش کلمبیا :
Glacier: پارک ملی ، جنگلهای داخلی سرسبز و یخچالهای طبیعی استوار
GwaiiHaanas: پارک ملی جنگلی و منطقه ملی حفاظت شده
Kootenay: پارک ملی ، میراث جهانی یونسکو ، چشمه های آب گرم رادیوم آن مشهور هستند.
Mount Revelstoke: پارک ملی ، جنگلهای سرسبز سروهای 1000 ساله و کوههای جذاب و دیدنی.
Pacific Rim: پارک ملی جنگلی ، رشته کوههای سواحل اقیانوس آرام فضای دریایی و جنگلی این منطقه را تشکیل داده اند.
Yoho: پارک ملی ، میراث جهانی یونسکو در رشته کوههای راکی.

سطح استاندارد زندگی در بریتیش کلمبیا :

شهرهای این استان جزء تمیزترین و بهترین شهرهای جهان به شمار می‌آیند. این استان به دارا بودن سطح بالای زندگی با داشتن شهر ونکوور Vancouver یکی از شهر های مهم جهان از لحاظ کاری و زندگی معروف می باشد. این استان با امکانات اقتصادی و رفاهی بسیار خوب به مهاجرین جدید سرویس می دهد. سطح زندگی در ویکتوریا Victoria و مناطق داخلی مثل Kelowna نیز به همین صورت می باشد.

هزینه های مسکن کمی بیشتر از دیگر نقاط کانادا ست اما متوسط درآمد سالیانه نیز به تناسب در سطح بسیار خوبی قرار دارد. نرخ مالیات بر درآمد در این استان دومین نرخ پایین در کانادا است. وجود پارک های محافظت شده بسیار، دو رشته کوه و اقیانوس آرام به فضای تفریحی استان روحیه خاصی داده است. میانگین عمر در این استان 80 سال می باشد.


اقتصاد در استان بریتیش کلمبیا :

اگرچه بیشتر اقتصاد این استان به طور سنتی بر منابع طبیعی به خصوص درختان و منابع جنگلی استوار است اما در سالهای اخیر شکل آن به سمت صنایع و کارهای خدماتی تغییر کرده‌است. جنگلداری، صنایع انرژی، فیلم‌سازی، ماهیگیری،معدن، فناوری اطلاعات و مخابرات ، صنایع چوب و الوار، صنایع دفاعی، خرده فروشی و گردشگری نیز جایگاه ویژه‌ای را در اقتصاد بریتش کلمبیا به خود اختصاص داده‌اند. این استان با داشتن مناظر طبیعی زیبایی مثل کوه‌های راکی، هزاران مایل خط ساحلی و مساحت زیادی از مناطق سرسبز ، توریست یکی از منابع اصلی درآمد آن شده است . جزء استانهای فعال در زمینه ی تکتولوژی ارتباطات و اطلاعات ICT است. شرکتهای تجهیزات پزشکی در این استان فعالیت زیادی دارند.

بریتیش کلمبیا بزرگترین شیلات در کانادا و زمین‌های کشاورزی و دامپروری بسیاری را دارا می‌باشد. همچنین این استان سومین تولید کننده برق آبی و دومین تولید کننده گاز در کانادا است. دارای بزرگ ترین صنایع جنگلی است. جلگه داخلی بریتیش کلمبیا جز مناطق کشاورزی در این استان است. امروزه این استان دارای اقتصادی شکوفا و سطح زندگی عالی می‌باشد.

 

.
پنجشنبه 3 اسفند 1396.
Feb 22 2018.

مهاجرت به كانادا

جستجو

 

اطلاعیه مهم

برنامه اسکیل ورکر فدرال ، تجربه کانادایی ، پیشه وران و بخشی از اسکیل ورکر استانی ، حذف و برنامه جدید "ورود سریع" (Express Entry) ، جایگزین ان شده است. جزئیات این برنامه در سایت سازمان مهاجرتی پرنده مهاجر ذکر گردیده و بنا به پیچیدگی خاص ان ، استفاده از خدمات حرفه ای ، توصیه می گردد. تشکیل پرونده خود را با پرنده مهاجر که مورد اعتماد و نامی آشنا می باشد و هزینه ای استثنائی را پیشنهاد می کند ، تجربه کنید.

By PLAVEB