در حال حاضر 17 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

استان آلبرتا

رای دهی:  / 0
ضعیفعالی 


آلبرتا Alberta چهارمین استان بزرگ کانادا بعد از کبک Quebec , انتاریو Ontario و بریتیش کلمبیا British Columbia ست . از لحاظ موقعیت جغرافیایی در غرب کانادا و در بین استانهای بریتیش کلمبیا و ساسکچوان Saskatchewan قرار دارد. از شمال با نورث وست تریتوریز Northwest Territories و از جنوب با ایالت مونتانا در آمریکا هم مرز است و از غرب به کوه های راکی منتهی می شود. وسعت آلبرتا ۶۶۱۸۴۸ کیلومتر مربع می باشد .
جمعیت آن در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۳,۸۷۳,۷۴۵ نفر بوده و روز به روز در حال افزایش می باشد. مرکز استان شهر ادمونتون و بزرگترین شهر آن کلگری است و اکثر جمعیت در این دو شهر زندگی می کنند.

مهمترین شهرهای آلبرتا ادمونتون Edmonton ، کلگری Calgary ، فورت مک موری Fort McMurray و Medicine Hat ، Banff، Red Deer، Lethbridge و ... است.

جغرافیای طبیعی آلبرتا :

کوه های راکی از جمله زیبا ترین و معروف ترین مناطق دیدنی دنیا به حساب می آیند. شهرهای کوچک و زیبای بنف Banff و جسپر Jasper دو شهر پرگردش کانادا هستند. دریاچه فوق العاده دیدنی لوییز، آبشارهای یخ زده، یخچال های طبیعی، جنگل های یکدست کوهستانی،چشمه آب گرم همه و همه بین این دو شهر هستند .

شهر Drumheller دارای مزارع مسطح زیادی ست و به پایتخت دایناسوری دنیا معروف است. این شهر در ۳۵۰ کیلومتری جنوب شرقی ادمونتون قرار دارد و موزه سلطنتی Tyrrell که مجموعه بی نظیری از فسیل دایناسورهاست در آن می باشد.
یکی ازعجیب ترین و زیباترین رودهای روی زمین «رودقرمز» در کانادا است که در منطقه «آلبرتا» جریان دارد. دلیل رنگ قرمز این رود به رسوب صخره هایی بازمی گردد که رود هنگام جریان از این مناطق با خود شسته و به همراه می آورد.


زمستان های طولانی و سرد ، تابستانهای ملایم و گرم با بادهای معتدل از جانب اقیانوس آرام از ویژگی های آب و هوایی این منطقه به شمار می آید. در جنوب شرقی استان آلبرتا پدیده ای به نام بادهای چینووک Chinook (نام سرخپوستی) وجود دارد که در وسط چله زمستان به ناگهان برای چند روز گاه و بی گاه شروع به وزیدن می کنند و جالب اینجاست که اینها بادهای گرم کوهستانی هستند که از سمت کوههای راکی می وزند و می توانند دما را تا 23 درجه گرمتر کنند.

آلبرتا دارای منابع غنی نفت شن oil sand می باشد که نفتی است که در معادن وسیع از دل خاک بدست می آید یا با تزریق آب جوش به عمق زمین، از خاک جدا و استخراج می شود. البته مدافعان محیط زیست می گویند مضرات استخراج این نوع نفت بیشتر از منافع آن است چرا که گازهای گلخانه ای تولید شده در استحصال نفت شن ۴۰ درصد بیشتر از نفت خام معمولی است.

تاریخ آلبرتا :

اولین مردم بومی First Nations در حدود ۱۰ هزار سال قبل از آنکه اروپایی ها در سال ۱۷۰۰ میلادی وارد این سرزمین شوند، در اینجا زندگی می کردند که خیلی از این مردم بومی توسط مهاجران اروپایی جا به جا شدند. تا سال ۱۸۶۸ میلادی ، این استان به همراه دیگر مناطق بزرگ که امروزه کانادا را تشکیل می‌دهند تحت کنترل شرکت Hudson’s Bay کانادا بوده‌اند. آلبرتا به عنوان یک استان در سال ۱۹۰۵ به اتحادیه کانادا پیوست. این استان به احترام چهارمین دختر ملکه ویکتوریا - پرنس لوئیز کارولین آلبرتا - به نام وی نام گذاری شد. هر استان کانادا برای خود نمادی دارد. نماد اصلی استان آلبرتا رز وحشی Wild Rose است. پرنده‌ی نمادین آن جغد شاخدار بزرگ! و درخت نمادین آن یک نوع کاج راست رو می باشد. جانور نمادین آن قوچ شاخ گنده‌ی کوههای راکی است.

استاندارد زندگی در آلبرتا :

بدلیل نرخ پایین بیکاری در آلبرتا، متوسط درآمد این استان بالاتر از نقاط دیگر کانادا می باشد. مالیات بر درآمد این استان با توجه به وجود منابع طبیعی سرشار کمترین مقدار مالیات در کانادا می باشد. این سیستم شامل بالاترین معافیت های پایه ای و خانواده ای در استان، رقم مالیات عمومی بر فروش، پایین ترین نرخ گازوئیل و مالیات بر املاک می باشد. تمام این ها بدین معنی است که با دادن مالیات کمتر پول بیشتری جهت مصرف خانواده باقی می ماند. طبق قوانین کانادا، تمامی شهروندان و دارندگان اقامت دائم می توانند از خدمات درمانی رایگان دولتی استفاده نمایند. بیمه در این استان برای یک تازه مهاجر از بدو ورود است . تازه واردین با ورود به کانادا باید مالیات های بسیاری پرداخت کنند اما در آلبرتا از دادن مالیات استانی معاف می باشند.

اقتصاد در آلبرتا :

آلبرتا یک استان نفت‌خیز می‌باشد. اقتصاد آلبرتا توسط صنعت نفت و گاز یکی از اشتغالزاترین بخش‌ها در کانادا ست که توانسته آمار شغلی بالایی را به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کند. نرخ بالای رشد اقتصادی آلبرتا فقط محدود به صنایع نفت و گاز آن نیست بلکه صنایع تولیدی در آلبرتا در دهه گذشته دو برابر شده‌ که این مورد باعث تبدیل شدن آلبرتا به رقیبی قدرتمند در بازارهای جهانی شده‌است. به جز صنعت نفت و گاز، صنعت جنگلداری در این استان نیز بسیار مهم می‌باشد. مهمترین کارخانجات تولید ماشین ابزار در استانهای آلبرتا و انتاریو هستند. همچنان به صورت سنتی مکانی هم برای کشاورزی و دامداری در ابعاد بزرگ بوده‌ است که این مسئله تاثیر بسیار مهمی در صنعت و فرهنگ این منطقه می‌گذارد. آلبرتا از لحاظ کشاورزی و تولیدات معدن در بالاترین رده قرار دارد.

 

.
پنجشنبه 3 اسفند 1396.
Feb 22 2018.

مهاجرت به كانادا

جستجو

 

اطلاعیه مهم

برنامه اسکیل ورکر فدرال ، تجربه کانادایی ، پیشه وران و بخشی از اسکیل ورکر استانی ، حذف و برنامه جدید "ورود سریع" (Express Entry) ، جایگزین ان شده است. جزئیات این برنامه در سایت سازمان مهاجرتی پرنده مهاجر ذکر گردیده و بنا به پیچیدگی خاص ان ، استفاده از خدمات حرفه ای ، توصیه می گردد. تشکیل پرونده خود را با پرنده مهاجر که مورد اعتماد و نامی آشنا می باشد و هزینه ای استثنائی را پیشنهاد می کند ، تجربه کنید.

By PLAVEB