در حال حاضر 35 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

استان کبک

رای دهی:  / 4
ضعیفعالی 


استان کبک Quebec در شرق کانادا واقع است که از شرق به خلیج سنت لارنس ، استان نیوفاندلند و لابرادور و نیوبرانزویک، از جنوب غربی به استان انتاریو ، از غرب به خلیج هادسون و خلیج جیمز، از شمال به خلیج اونگاوا، از جنوب به ایالتهای مین , نیوهمپشایر , ورمونت و نیویورک آمریکا منتهی می شود و از طریق مرز آبی هم با استانهای نوآاسکوشیا و پرینس ادوارد آیلند و سرزمین نوناووت همسایه است. کبک از نظر وسعت وسیعترین و از نظر جمعیت دومین استان کانادا بعد از انتاریو به شمار می‌رود. مساحت آن حدود ۱٬۵۴۲٬۰۵۶ کیلومتر مربع و جمعیت استان در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۸,۰۵۴,۷۵۶ نفر بوده است . مرکزش کبک سیتی و بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر آن مونترال می باشد. کبک تنها استان کاناداست که زبان رسمی آن فرانسوی است.

مهمترین شهرهای کبک ؛ مونترال Montreal , کبک سیتی Quebec city , شربروک Sherbrooke , گتینو Gatineau , ترویس ریویرس Trois-Rivières, لاوال Laval و ... می باشند.


تاریخچه استان کبک :

شواهد باستانشناسی حضور انسان را در محدوده ی کبک فعلی در حدود ۱۰ هزار سال قبل تخمین می زند. اولین افراد بومی که در این استان زندگی می کردند ؛ در حاشیه رودخانه سنت لورنس کشاورزی می کردند یا در شمال استان شکارچی بودند. در سال ۱۵۳۴ میلادی ژاک کارتیه Jacques Cartier ازطرف فرانسه عازم کانادا گردید. او برای پیدا کردن مکانی ؛ طبق راهنمایی که از افراد بومی گرفته بود آنها از لغت "کاناتا" به معنی روستا استفاده کردند تا راه را به ژاک کارتیه نشان دهند. کارتیه کلمه "کانادا" را برای مناطق شمالی خلیج و رودخانه سنت لورنس استفاده کرد . او در مدت کوتاهی به فرانسه بازگشت . در سال ۱۶۰۸ میلادی ساموئل دو شامپلین Samuel de Champlain ، جغرافیدان فرانسوی اولین اجتماع دائمی اروپایی را در داخل خاک کانادا بنیان گذارد. چند سال بعد ، در اینجا نیروهای بریتانیایی و فرانسوی به مدت ۷ سال با هم جنگیدند و در سال ۱۷۵۹ شهر کبک توسط نیروهای بریتانیایی تصرف شد. فرانسویان برخلاف انگلیسی ها بومیان (سرخپوستان) را نابود نکرده و با آنان به همزیستی پرداخته بودند. در سال ۱۷۶۰ میلادی شاه فرانسه تمامی مستعمرات خود در کانادا و بخش های وابسته به آن را به انگلیس بخشید. انگلیسی ها به سرعت حکومتی را ایجاد و شهر مونترال را به عنوان پایتخت انتخاب کردند . در سال ۱۷۹۱ ، براساس قانون آن زمان، به ناحیه انتاریو Upper Canada با اکثریت انگلیسی زبان و به کبک Lower Canada با اکثریت فرانسه زبان گفتند که در نهایت در سال ۱۸۶۷، به دو منطقه انتاریو و کبک تقسیم شد.


کبک از یک واژه Algonquin به نام "kepék" برگرفته شده است و به معنی بخشی است که در آن رودخانه کم عمق می شود. سمبل استان کبک گل زنبق Fleur de lis می باشد و جغد برفی Snowy Owl ، درخت توس (غان ) Yellow Birch هم از دیگر سمبلهای این استان هستند.


جغرافیای طبیعی استان کبک :

کبک از لحاظ آب و هوایی به سه منطقه تقسیم می شود : کبک شمالی که آب و هوای سرد قطبی، زمستان های بسیار سرد دارد. منطقه Shield و کم ارتفاع که آب و هوای نیمه قطبی، زمستان های سرد و طولانی و دارای تابستان های گرم و کوتاه است. کبک جنوبی که مرطوب و دارای زمستان های برفی و سرد و تابستان های گرم و داغ می باشد. استان کبک بیش از هر استان دیگری دارای آب شیرین است و بیش از یک میلیون دریاچه دارد. معروفترین رودخانه آن سنت لورنس St. Lawrence است که به خلیج سنت لورنس می ریزد و حدود ۸۰ درصد مردم کبک در حاشیه سواحل رودخانه سنت لورنس زندگی می کنند. رشته کوه آپالاچیان Appalachian Mountain که به آن آپالاش هم گفته می شود ، در شرق آمریکای شمالی واقع است. آپالاش در حدود 480 میلیون سال پیش شکل گرفته است، و از کبک جنوبی هم می گذرد و تا چند ایالت آمریکا ادامه دارد.


پارکهای ملی در استان کبک :

Forillon: پارک ملی ، واقع در شهر Gaspé ، محل تلاقی خشکی و دریا.
La Mauricie: پارک ملی ، دریاچه های پیچ در پیچ بین تپه های جنگلی و مخصوص برای قایق رانی.
Mingan Archipelago: پارک جنگلی ملی، ساحل آن بر اثر باد و دریا شکل های زیبایی به خود گرفته است.
Saguenay–St. Lawrence: پارک دریایی ، زندگی دریایی بسیار متنوع والها، فکها و گونه های مختلف گیاهان و پرندگان دریایی .


اقتصاد در کبک :

کبک بعد از استان انتاریو از مهمترین قطبهای صنعتی کاناداست که از لحاظ منابع طبیعی و کشاورزی بسیار غنی ست . بیش از یک سوم تولید کاغذ کانادا را دارد . دارای تولید بالای نیروی برق آبی می باشد که مقدار زیادی از این انرژی تولید شده را به آمریکا می فروشد. این استان به همراه ونکوور به عنوان مرکز اصلی تولید فیلم معروف شده است. کبک یکی از فعالترین استانها در زمینه ی صنایع هوا و فضا می باشد . جز استانهای فعال در زمینه ی تکتولوژی ارتباطات و اطلاعات ICT و صنایع دارویی است. شرکتهای تجهیزات پزشکی در این استان فعالیت زیادی دارند.

 

.
پنجشنبه 3 اسفند 1396.
Feb 22 2018.

مهاجرت به كانادا

جستجو

 

اطلاعیه مهم

برنامه اسکیل ورکر فدرال ، تجربه کانادایی ، پیشه وران و بخشی از اسکیل ورکر استانی ، حذف و برنامه جدید "ورود سریع" (Express Entry) ، جایگزین ان شده است. جزئیات این برنامه در سایت سازمان مهاجرتی پرنده مهاجر ذکر گردیده و بنا به پیچیدگی خاص ان ، استفاده از خدمات حرفه ای ، توصیه می گردد. تشکیل پرونده خود را با پرنده مهاجر که مورد اعتماد و نامی آشنا می باشد و هزینه ای استثنائی را پیشنهاد می کند ، تجربه کنید.

By PLAVEB