در حال حاضر 49 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

استان ساسکاچوان

رای دهی:  / 1
ضعیفعالی 

ساسکاچوان Saskatchewan پنجمین استان بزرگ کانادا از نظر وسعت می باشد که از غرب به استان آلبرتا ، از شرق به استان مانیتوبا، از جنوب به ایالتهای مونتانا و نورث داکوتای آمریکا، از شمال به سرزمین نورث وست تریتوریز منتهی می شود. وسعت آن ۶۵۱٬۹۰۰ کیلومترمربع می باشد. مرکز این استان ، شهر رجیناست ( " کویین سیتی" هم نامیده می‌شود ) و بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر آن ساسکاتون میباشد. جمعیت استان در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۱,۰۷۹,۹۵۸ نفر بوده است که نیمی از آنها در دو شهر رجینا و ساسکاتون ساکن می باشند. ساسکاچوان به زبان سرخپوستی یعنی رودخانه‌ی سریع.

مهمترین شهرهای ساسکاچوان ؛ رجینا Regina , ساسکاتون Saskatoon , ملفورت Melfort ,
پرینس آلبرت Prince Albert , لوید مینستر Lloydminster ,
ملویل Melville , نورث بتلفورد North Battleford و ... می باشند.


تاریخ استان ساسکاچوان :

در ساسکاچوان اقوام مختلف بومی آمریکای شمالی، زندگی می کرده اند و اولین اروپایی به نام Henry Kelsey در سال ۱۶۹۰ به ساسکاچوان آمد و تا رودخانه ساسکاچوان به امید معامله پوست با مردمان بومی رفت . ساسکاچوان در سال ۱۹۰۵ به کنفدراسیون کانادا پیوست .
سمبل استان ساسکاچوان گل (Lilium philadelphicum L. var. Andinum) می باشد و پرنده Sharp-Tailed Grouse و White-Tailed Deer از دیگر سمبلهای استان هستند.


جغرافیای طبیعی ساسکاچوان :

پر آفتاب‌ترین استان در کانادا و سرزمینی صاف و بدون پستی وبلندی می‌باشد.
ساسکاچوان حاصلخیزترین مناطق تولید گندم و غلات در دنیاست . بدلیل دریاچه های بسیاری که دارد، دارای مناظر فوق العاده ایست. منحصر بفرد ترین دریاچه در جهان در نزدیکی شهر کوچکی به نام watrous قرار دارد که نام آن Manitou است. این دریاچه برای آب شور آن در نیمکره غربی زمین بی مانند است. شرایط آب و هوایی در ساسکاچوان به دو فصل زمستان و تابستان تقسیم می شود و بهار و پاییز کوتاه است و در ضمن بارندگی کم می باشد. ساسکاچوان از استانهای سردسیر کاناداست . رود معروف آن رود ساسکاچوان است که از برخورد رودهای ساسکاچوآن شمالی و جنوبی به وجود می آید و سرچشمه ی آنها در کوه های راکی در آلبرتا می باشد. استان ساسکاچوان زمانی در دوران ژوراسیک زیستگاه دایناسورهای خطرناک و غول آسا بوده است. درشهر ایستند در جنوب غربی ساسکاچوان فسیل های T-Rex یافت شد که باعث معروف شدنش گردید و نامهایی همچون سرزمین دایناسور ها را به خود اختصاص داد .

در استان ساسکاچوان دو شهر کوچک وجود دارند که به دو نیم تقسیم شده اند .شهر فلین فلان flin flon در مرز استان های منیتوبا و ساسکاچوان قرار دارد . جمعیت این شهر کمتر از ۲۰ هزار نفر است و قسمت اعظم آن تابع استان منیتوبا می باشد . و شهر لوید مینستر Lloydminster این شهر در مرز استان آلبرتا و استان ساسکاچوان قرار دارد , شهر لوید مینستر نسبت به فلین فلان بزرگتر می باشد و جمعیت آن بیش از ۲۰ هزار نفر است و از این جمعیت فقط ۶ هزار نفر آن در بخش استان ساسکاچوان زندگی می کنند و تابع قوانین ساسکاچوان هستند . پارکهای ملی معروف در آن به شرح زیر است:

Grasslands: پارک ملی، چمنزارهای نادر و فسیل های دایناسورها .
Prince Albert: پارک ملی محافظت شده بخشی از جنگلهای شمالی کاج و حیات وحش.


اقتصاد در استان ساسکاچوان :

به دليل داشتن مزارع بزرگ و قرار گرفتن در ناحیه سرسبز کانادا، قطب اصلي كشاورزي در کاناداست . نرخ بیکاری ۱/۵ درصدی، کمتر از میانگین کانادا بوده است. این استان همچنین دارای معادن غنی از پتاس ، اورانیوم ، زغال سنگ ، نفت و گاز طبیعی می‌باشد.


ساسکاچوان بزرگ‌ترین تولید کننده و صادر کننده عدس در جهان است . غنی ترین ذخائر معدنی اورانیوم درکل جهان درشمال استان ساسکاچوان قرار دارد در حدود ۲۵ درصد اورانیوم جهان در ساسکاچوان تولید می شود ، بزرگترین میدان کیمبرلیت جهان - استخراج و شکل دهی الماس - در شرق شهر پرنس آلبرت است ، در صادرات پتاس مقام اول را در کانادا دارد.


منابع نفت در غرب آن ، هم مرز با استان آلبرتا و ایالتهای مونتانا و نورث داکوتای آمریکا است . منابع گاز بیشتر در غرب ساسکاچوان و در همسایگی استان آلبرتا قرار دارند . با بیش از ۲۵۰ هزار کیلومتر راه دارای بیشترین سطح راهها در بین استانهای کشور کانادا ست . استان ساسکاچوان با ۵ کارخانه تولید کننده سدیم سولفات , پنجمین تولید کننده این محصول در جهان است . سدیم سولفات یکی از مواد اولیه تولید شوینده ها و تولید خمیر کاغذ و شیشه و ...می باشد .

 

.
پنجشنبه 3 اسفند 1396.
Feb 22 2018.

مهاجرت به كانادا

جستجو

 

اطلاعیه مهم

برنامه اسکیل ورکر فدرال ، تجربه کانادایی ، پیشه وران و بخشی از اسکیل ورکر استانی ، حذف و برنامه جدید "ورود سریع" (Express Entry) ، جایگزین ان شده است. جزئیات این برنامه در سایت سازمان مهاجرتی پرنده مهاجر ذکر گردیده و بنا به پیچیدگی خاص ان ، استفاده از خدمات حرفه ای ، توصیه می گردد. تشکیل پرونده خود را با پرنده مهاجر که مورد اعتماد و نامی آشنا می باشد و هزینه ای استثنائی را پیشنهاد می کند ، تجربه کنید.

By PLAVEB