در حال حاضر 34 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

استان نیوفاندلند و لابرادور

رای دهی:  / 1
ضعیفعالی 

استان نیوفاندلند و لابرادور Newfoundland and Labrador شرقی ترین استان کانادا ست و از دو بخش جزیره نیوفاندلند و قسمت لابرادور تشکیل شده است . از غرب قسمت لابرادور با استان کبک دارای مرز خشکی می باشد و از شمال به خلیج اونگاوا و با مرز آبی به سرزمین نوناووت منتهی می شود، جزیره نیوفاندلند از سمت جنوب با استانهای نیوبرانزویک، نوآاسکوشیا و پرینس ادوارد آیلند و کبک دارای مرز آبی می باشد و اقیانوس اطلس نیز در شرق این استان واقع است.

مساحت آن حدود ۴۰۵٬۲۱۲ کیلومتر مربع و جمعیت استان در سال ۲۰۱۱ میلادی حدود ۵۱۴,۵۳۶ نفر بوده است . مرکزش شهر سنت جانز St. John's که بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر آن هم می باشد. حدود ۹۲ درصد از جمعیت این استان در جزیره نیوفاندلند زندگی می کنند. زبان رسمی آن انگلیسی است که مردم آن دارای لهجه ی خاصی به نام انگلیسی نیوفاندلندی هستند. این استان در سرتاسر کانادا تنها استانی ست که ۹۷٫۶ درصد از جمعیت آن ؛ زبان مادریشان انگلیسی است.


مهمترین شهرهای نیوفاندلند و لابرادور ؛ سنت جانز St. John's , Grand Falls-Windsor , Mount Pearl , Conception Bay South , Corner Brook , Gander , Labrador City و ... می باشند.

تاریخچه استان نیوفاندلند و لابرادور :

در حدود بیش از ۹ هزار سال پیش افراد بومی First Nations در این استان زندگی می کرده اند که بیشترین جمعیتشان در جنوبی ترین قسمت لابرادور بود . در سال ۱۴۹۷ میلادی جان کابوت John Cabot ادعا کرد که نیوفاندلند و لابرادور اولین مستعمره ی بریتانیا در آمریکای شمالی ست و در سال ۱۵۸۳ میلادی سر گیلبرت Sir Gilbert به طور رسمی نیوفاندلند را مستعمره انگلستان اعلام کرد . این استان تا سال ۱۹۴۹ میلادی مستعمره بریتانیا بود تا اینکه در این سال به کنفدراسیون کانادا ملحق شد.


سمبل استان نیوفاندلند و لابرادور گل Purple pitcher plant می باشد ، درخت Black Spruce و پرنده Atlantic Puffin از دیگر سمبلهای این استان هستند.

جغرافیای طبیعی استان نیوفاندلند و لابرادور :

جزیره نیوفاندلند و قسمت لابرادور به وسیله تنگه ی The Strait of Belle Isle از هم جدا می شوند. دارای ۷۰۰۰ جزیره کوچک است. این استان به علت هم جواری با قطب در شمال و با اقیانوس آرام در شرق دارای انواع شرایط آب و هوایی ست . آب و هوای نیوفاندلند در تابستان و زمستان معتدل است و دارای آب و هوای مرطوب قاره ایی می باشد.


قسمت شمالی لابرادور، به شکل دشت های بدون جنگل و بی درخت و پوشیده از گلسنگ است. زمستانهای طولانی و سرد و تابستان گرم و کوتاه، دارد. در جنوب و مرکز لابرادور و بیشتر مناطق نیوفاندلند پوشیده از جنگل‌های انبوه می‌باشد. لابرادور شرقی ترین قسمت از سپر کانادا (Canadian Shields) را در بر می گیرد. رشته کوه آپالاچیان Appalachian Mountain که به آن آپالاش هم می گویند در غرب این استان واقع است.


پارکهای ملی در نیوفاندلند و لابرادور :

Gros Morne : پارک ملی ، در سواحل غربی نیوفاندلند قرار دارد، به علت ساختار بینظیر زمین شناسی و چشمانداز زیبای آن، از مکانهای میراث جهانی یونسکو اعلام شد.

Terra Nova: پارک ملی ، در سواحل شرقی نیوفاندلند در کنار اقیانوس اطلس قرار دارد ، مکانی مناسب برای قایق رانی .

Torngat Mountains : پارک ملی ، شمالی ترین نقطه در لابرادور ، دارای کوه های بلند و یخچالهای طبیعی کوچک و وجود خرسهای قطبی در آن است.اقتصاد در استان نیوفاندلند و لابرادور :

اقتصاد این استان تا حد زیادی به منابع طبیعی آن وابسته است. صنعت ماهیگیری بخش مهمی از اقتصاد آن می باشد. کشاورزی در منطقه ی جنوب نیوفاندلند انجام می شود. صنعت گردشگری آن رو به رشد است. در منطقه لابرادور دارای معادن فراوان طلا ، مس، روی، نیکل ، آهن و نقره می باشد. نفت در جنوب نیوفاندلند و شرق لابرادور ، در حمل و نقل بین المللی پیشرفت خوبی داشته که آن به علت قرار گرفتن درشرقی ترین نقطه ی کاناداست که در این ناحیه تسهیلات تجاری مناسبی را برای شرکت های تجاری حمل و نقل و واردات و صادرات پدید آورده است.

 

.
پنجشنبه 3 اسفند 1396.
Feb 22 2018.

مهاجرت به كانادا

جستجو

 

اطلاعیه مهم

برنامه اسکیل ورکر فدرال ، تجربه کانادایی ، پیشه وران و بخشی از اسکیل ورکر استانی ، حذف و برنامه جدید "ورود سریع" (Express Entry) ، جایگزین ان شده است. جزئیات این برنامه در سایت سازمان مهاجرتی پرنده مهاجر ذکر گردیده و بنا به پیچیدگی خاص ان ، استفاده از خدمات حرفه ای ، توصیه می گردد. تشکیل پرونده خود را با پرنده مهاجر که مورد اعتماد و نامی آشنا می باشد و هزینه ای استثنائی را پیشنهاد می کند ، تجربه کنید.

By PLAVEB