در حال حاضر 45 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

استان مانیتوبا

رای دهی:  / 0
ضعیفعالی 

مانیتوبا Manitoba ششمین استان بزرگ کانادا از نظر وسعت می باشد و در مرکز کشور کانادا واقع است که از غرب به استان ساسکاچوان، از شرق به استان انتاریو، از شمال به سرزمین نوناووت، از شمال شرقی خلیج هادسون و از جنوب به ایالتهای مینسوتا و نورث داکوتای آمریکا، منتهی می شود. وسعت آن ۶۴۹،۹۵۰ کیلومترمربع می باشد. مرکز این استان ، شهر وینیپگ Winnipeg که بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر آن هم میباشد. جمعیت استان در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۱,۲۶۷,۰۰۳ نفر بوده است. زبان رسمیشان انگلیسی و فرانسوی می باشد.


مهمترین شهرهای مانیتوبا ؛ وینیپگ Winnipeg , برندن Brandon , چرچیل Churchill , پرینس آلبرت Prince Albert , لوید مینستر Lloydminster , ملویل Melville , نورث بتلفورد North Battleford و ... می باشند.

تاریخ استان مانیتوبا :

قبل از ورود اروپاییها به این استان پنج قبیله ی بومی به نامهای Ojibwa , Chipewyan, Ojibwa, Plains Cree, Woods Cree ,
Assiniboin که از ۱۰ هزار سال پیش در اینجا زندگی می کردند. نام مانیتوبا از کلمه ی بومی " manito wapow " به معنی تنگه ی روح گرفته شده است.


در سال ۱۶۱۱ میلادی Henry Hudson کاوشگر و جغرافیدان انگلیسی خلیج هادسون را کشف کرد و در سال ۱۶۱۲ میلادی
Sir Thomas Button انگلیسی اولین اروپایی بود که کاوش سواحل غربی خلیج هادسون تا مانیتوبای امروزی را شروع کرد. مانیتوبا در سال ۱۸۷۰میلادی به کنفدراسیون کانادا ملحق شد.


سمبل استان مانیتوبا بوفالوی شمالی Bison می باشد و گل Crocus longiflorus ( زعفران زینتی ) که با زعفران از یک خانواده هستند، درخت Picea glauca و پرنده Great Grey Owl از دیگر سمبلهای این استان هستند.


جغرافیای طبیعی استان مانیتوبا :

بیش از 110000 دریاچه در مانیتوبا وجود دارد. بزرگترین دریاچه های آن Lake Manitoba , Lake Winnipeg Lake Winnipegosis, که دریاچه وینیپگ دهمین دریاچه ی بزرگ آب شیرین در جهان است. رودخانه های معروف آن Red, Assiniboine, Nelson, Winnipeg, , Churchill Rivers Hayes, Whiteshell می باشد. در جنوب استان صحرایی به نام Spirit Sands با زمین های وسیع بدون پوشش انبوه گیاهی واقع است. پر آفتاب ترین استان در فصل زمستان و بهار می باشد و دارای تابستانهای نسبتاَ گرم و زمستانهای سرد است.


پارکهای ملی در استان مانیتوبا :

Riding Mountain : پارک ملی حفاطت شده در Manitoba Escarpment که زیستگاه گوزن شمالی Moos ، گرگ خاکستری ، Bison و بزرگترین جمعیت از خرسهای سیاه در آمریکای شمالی ست.

Wapusk: پارک ملی ، یکی از بزرگترین مناطق زیستی خرس قطبی در دنیا ، پدیده ی شفق قطبی aurora borealis در آسمان این منطقه در ماه های سپتامبر تا اکتبر و از مارچ تا اپریل اتفاق می‌افتد.
اقتصاد استان مانیتوبا :

اقتصاد آن وابسته به کشاورزی ، جنگلداری ، دامداری ، ماهیگیری ، معدن ، صنایع ، گردشگری است. مهمترین نقش اقتصادی را صنایع کشاورزی دارد که حدود ۱۲ درصد اراضی کشاورزی کانادا در مانیتوبا واقع است و تا حد زیادی اقتصاد این استان وابسته به منابع طبیعی آن می باشد. بزرگترین تولید کننده گل آفتابگردان در کانادا ست. هشتاد درصد حمل و نقل شرق به غرب کانادا از مانیتوبا می گذرد . در قسمت شمالی مانیتوبا شهر چرچیل Churchill ، مرکز رفت و آمد خرسهای قطبی می باشد که به همین خاطر سالانه هزاران توریست برای دیدن آنها به این شهر می آیند.

در صنایع تولیدی و مونتاژ قطعات اتومبیل و هواپیما نیز سهم قابل توجهی دارند. کبک یکی از فعالترین استانها در زمینه ی صنایع هوا و فضا می باشد . صنعت فیلم سازی و سینما نیز از دیر باز در اینجا پر رونق بوده است. بزرگترین مرکز میکروبیولوژی چهار ستاره جهان از لحاظ امنیت بیولوژیکی، "آزمایشگاه ملی میکروبیولوژی کانادا" در شهر وینیپگ واقع است.

 

.
پنجشنبه 3 اسفند 1396.
Feb 22 2018.

مهاجرت به كانادا

جستجو

 

اطلاعیه مهم

برنامه اسکیل ورکر فدرال ، تجربه کانادایی ، پیشه وران و بخشی از اسکیل ورکر استانی ، حذف و برنامه جدید "ورود سریع" (Express Entry) ، جایگزین ان شده است. جزئیات این برنامه در سایت سازمان مهاجرتی پرنده مهاجر ذکر گردیده و بنا به پیچیدگی خاص ان ، استفاده از خدمات حرفه ای ، توصیه می گردد. تشکیل پرونده خود را با پرنده مهاجر که مورد اعتماد و نامی آشنا می باشد و هزینه ای استثنائی را پیشنهاد می کند ، تجربه کنید.

By PLAVEB